topp_banner

FOLLO FK

I vår tredje presentasjon av årets motstandere skal vi bevege oss til området øst for Oslofjorden, like sør for hovedstaden vår – i det tidligere Akershus fylke. Follo Fotball er fra Ski i Nordre Follo kommune. Det er en overbyggingsklubb for Ski Fotball, Ås IL, Oppegård, Langhus IL, Nordby IL og Vestby IL

Den ble stiftet 29. september 2000 og startet året etter i 3. div. Det endte med opprykk til 2. div, der laget spilte fram til 2004. Den sesongen endte med nytt opprykk. 2005 ble det 11. plass i Adeccoligaen – klubbens beste serieplassering hittil. Etter 2 sesonger var laget imidlertid nede i 2. div. igjen.

2009 ble det igjen opprykk til nest øverste nivå, og 2010 ble klubbens beste sesong til nå. Follo nådde finalen i NM, der det ble tap mot Strømsgodset. I serien havnet laget på 12. plass, men likevel ble det nedrykk. Man hadde nemlig ikke søkt om lisens for spill i 1. div!

2013 ble det nok en gjestevisitt i Adeccoligaen – og det samme i 2015. 2017 ble det så ytterligere nedrykk til 3.div. Nå møtes altså Fram og Follo – som begge har tilbrakt mesteparten av 2000-tallet i 2. div. – for første gang i seriesammenheng.

Follo spiller i hvite trøyer med lyseblå striper og lyseblå shorts

Hjemmebanen er Ski stadion, som har naturgress. Den ble innviet i 1956 og har nå en kapasitet på ca. 2 100 tilskuere – hvorav 1 400 seter under tak. Publikumsrekorden er imidlertid på 4 508 tilskuere, som i 2010 så Follo skape cupsensasjon ved å slå ut Rosenborg i semifinalen etter ekstraomganger. Laget gjorde seg samtidig bemerket ved å spille i helrosa drakter – til støtte for Kreftforeningens kampanje «Rosa sløyfe».